...

Optimizmas padeda įgyvendinti slapčiausias svajones

Verslas

2012.06.07

Autorius: Juliana Miliut

Temos: .

Optimizmas padeda įgyvendinti slapčiausias svajones

Tomas Brazinskas Asmeninio albumo nuotr.

27 metų vadybos studijų absolventas Tomas Brazinskas mados sostinėje Londone plėtoja „Brazzi Photostudio“ fotografijos verslą, Londono „Metropolitan“ universitete intensyviai kremta fotografijos mokslus, keliauja po Europą, įgyvendina nekomercinius projektus, gyvena tarp dviejų valstybių, gvildena verslo plėtros galimybes ir tai tik maža dalis jo kasdienybės.

Fotografijos menu Tomas susidomėjo vienuoliktoje klasėje fotografijos būrelyje: ,,Su mokytoju įgyvendindavome įvairius projektus. Tuomet atsirado skaitmeniniai fotoaparatai – nauji atradimai. Po kurio laiko veikla kiek aprimo, nes prasidėjo vadybos studijos universitete. Buvau vienas iš tų, kurie baigę mokyklą nežino, ką nori daryti ateityje. Tiesiog stojau ir įstojau į vadybą, tad fotografiją kuriam laiko atidėjau į šalį.“

T. Brazinską geriausiai apibūdintų klajojančio fotografo metafora, nes pastaruosius porą metų jis sėkmingai derina dvi aistras – keliones ir meną: ,,Po trečio vadybos studijų kurso pagal programą „Work and travel“ išvykau į Kaliforniją. Kitais metais pagal programą „Erasmus“ viešėjau Portugalijoje. Baigęs studijas lankiausi Danijoje menų mokykloje, į kurią jaunimas, baigęs mokyklą, atvyksta pusei metų, kad apsispręstų, ką nori veikti gyvenime. Konkrečių tikslų neturėjau, tiesiog norėjau praplėsti akiratį. Kitą vasarą nusprendžiau išvykti padirbėti į Tenerifę, bet per couchsurfingą susisiekęs ir pabendravęs su čionykščiais ispanais buvau atkalbėtas, nes jie teigė, kad nedarbo lygis šalyje siekia 30 % ir važiuoti tikrai neverta. Tuo metu buvau pasirengęs dirbti bet kokį darbą, bet, žinoma, labiausiai troškau dirbti fotografu. Mano svajonė išsipildė, bet kitame pasaulio krašte.“

,,2010 metų vasarą netikėtai užėjau į kelionių agentūrą ir įsigijau nebrangią savaitės kelionę į Kretos salą. Susikroviau kuprines, atvykau į salą, o paturistavęs kelias dienas ėmiausi darbo paieškų. Nuėjęs į pačią pirmą vietą gavau išsvajotą fotografo darbą. Tai buvo nedidelis kioskelis uoste, iškabintas ne pačiomis profesionaliausiomis nuotraukomis. Man reikėjo daryti skrajutes ir kalbinti poilsiautojus fotografuotis. Netrukus surengiau su manimi atvykusios lietuvės fotosesiją ir jos nuotraukomis papuošiau kioskelį. Tai tikrai padėjo pritraukti daugiau klientų. Pasiraitojau rankoves ir ėmiausi nedidelio savo fotografijos verslo. Fotosesijos buvo dinamiškos, gražiausiose salos vietose. Po trijų su puse mėnesio teko atsisveikinti su sala, nes sezonas artėjo į pabaigą, o konkurencija buvo milžiniška, teko sulaukti net grasinimų. Jaučiau psichologinį diskomfortą ir nutariau pasitraukti“, – prisimena T.Brazinskas.

Grįžęs į Lietuvą jaunuolis aktyviai užsiėmė nekomercinė veikla, subūrė fotografijai neabejingų žmonių kolektyvą, su kuriais tobulino įgūdžius, kol galvoje ėmė suktis mintys apie studijas užsienyje, o tiksliau Anglijoje: „Londonas yra mados ir kultūrų įvairovės sostinė. Spontaniškai nulėkiau į agentūrą, užpildžiau reikiamus dokumentus, išlaikiau anglų kalbos testą, gavau vietą Londono „Metropolitan“ universitete ir po savaitės ėmiau įgyvendinti projektą „Kipras“, – dalijasi prisiminimais Tomas.

Kiprą fotografas išsirinko, kai internete pasidomėjęs sužinojo, kad lietuviams neblogai sekasi įsitvirtinti šioje šalyje. Taigi šeši jauni žmonės, dalis iš jų tie, su kuriais susipažino praėjusią vasarą Kretoje, išvyko bandyti laimės į Kiprą: „Pagrindinė mano mintis buvo plėtoti fotografijos verslą toje šalyje. Tik atvykus buvo sunku, nes sezonas jau buvo prasidėjęs, o pragyvenimo išlaidos – kosminės. Tiesa, turėjau vieno lietuvio kontaktus, kuris pažinojo neoficialią miesto valdžią, todėl galėjau siūlyti savo paslaugas visuose naktiniuose klubuose. Vis dėlto ši idėja nepasiteisino. Atsipalaidavę klubinėtojai nebuvo nusiteikę fotografuotis. Rankų nenuleidau ir pamažu įgijau vis daugiau klientų, ėmiausi panašių fotosesijų į tas, kurias įgyvendinau Kretos saloje. Tiesa, pasibaigus sezonui liko tik tuščia piniginė ir daug gražių nuotraukų“, – šypsosi fotografas.

Grįžęs į Lietuvą Tomas įgyvendino kelis užsakymus ir rugsėjį išvyko užkariauti kultūros sostinės Londono: „Londone nedelsiau, kibau ne tik į mokslus, bet ir į darbus. Visgi vadybos studijos davė naudos, pritaikiau įgytas žinias reklamuodamas savo paslaugas socialiniame tinkle „Facebook“. Drąsiai galiu teigti, kad dabar mano pomėgis yra mano verslas. Kol kas daugiausia laiko praleidžiu asmeninėse – vaikų ir šeimų, nėščiųjų – fotosesijose.

Pagrindiniai mano klientai yra lietuviai. Šiltuoju metų sezonu per savaitę padarau iki penkių fotosesijų. Savo fotostudijos neturiu ir stengiuosi išnaudoti Londono galimybes. Dėl to turiu mažiau klientų britų, nes jie pripratę prie standartinio balto fono studijoje, o štai lietuviai noriai renkasi dinamiškas fotosesijas. Ir pats jaučiu didesnį įkvėpimą darydamas nestandartines fotosesijas. Žinoma, ateityje planuoju išsinuomoti loftą, bet kol kas esant poreikiui studiją galiu išsinuomoti konkrečiam užsakymui. Neskubu įsikurti Londone, nes gyvenu tarp Anglijos ir Lietuvos. Vilnius yra miestas, kuriame jaučiuosi labai gerai, tuo labiau čia gyvena mano šeima ir širdies draugė“, – atvirauja Tomas.

„Brazzi Photostudio“ paslaugų kainos svyruoja nuo 100 iki 1 000 svarų sterlingų. Dviejų valandų standartinė šeimos arba individuali fotosesija, kurią sudaro 400–500 nuotraukų, kainuoja 150 svarų sterlingų (papildomai visažisto paslaugos): ,,Nors dauguma mano kolegų to vengia, klientams atiduodu visas nuotraukas, nes manau, kad esu profesionalas. Mano tikslas ir siekiamybė niekada nebuvo materialinė gerovė. Londone įsukto verslo pajamos yra nefiksuotos. Galiu sau leisti tik pragyventi, nes didžiąją pinigų dalį investuoju į nekomercinę veiklą, studijas ir darbo priemones. Tikrai negaliu prabangiai keliauti ar įsigyti brangaus automobilio. Minimali pradinė tokio verslo investicija siekia 4–5 tūkstančius svarų sterlingų, neįskaitant žinių, nes vien technika nieko nereiškia.“

Didžiausia Tomo svajonė, kuri jau po truputį pildosi, – dirbti visoje Europoje: ,,Galbūt bazuotis Lietuvoje, ieškoti darbų užsienyje ir vykti dėl konkrečių užsakymų. Atradau pašaukimą ir manau, kad savo ateitį siesiu tik su fotografija. Po studijų matau save Lietuvoje, bet tvirtai teigti to negaliu. Artimiausi mano planai – nekomerciniai vasaros projektai. Šią vasarą laukia dviejų savaičių projektas Kipre. Vyksiu su pažįstama visažiste. Žinoma, tam, kad galėtume pragyventi, siūlysime komercines fotosesijas, o likusį laiką skirsime tobulėjimui. Jau užmezgiau ryšius su vietos dizaineriais ir modeliais.“

Paklaustas, kas lemia jo verslo sėkmę, T. Brazinskas plačiai nusišypso: ,,Esu nepataisomas optimistas. Šis bruožas leidžia pasiekti iš pirmo žvilgsnio neįgyvendinamus dalykus. Stengiuosi turėti tokių svajonių, kurios atrodo neįmanomos, tačiau jeigu apie jas galvoji, kalbi ir užsirašai, jos tampa realios. Esu spontaniškas žmogus, kuris nebijo veikti ir neskiria daug laiko apmąstymams. Aš renkuosi veikti, nes tik veikdamas galiu pažinti save ir pasaulį. Tikiu, kad tiems, kurie nebijo svajoti ir siekti, padeda visas pasaulis.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.