...

Iljos Laurso gyvenimo knygos

Verslas

2015.01.29

Autorius: Rūta Varneckaitė

Temos: .

Iljos Laurso gyvenimo knygos

Ilja Laurs - vienas žymiausių Lietuvos verslininkų bei rizikos kapitalo „Nextury Ventures“ įkūrėjas. BFL Vyginto Skaraičio nuotr.

Ar juodų avių ganymas baltose lankose jau tapo šių laikų atgyvena? O gal skaitymas yra tiesioginis kelias asmeninės, profesinės ir visapusiškos sėkmės link? Skaityti ar neskaityti, ką skaityti, kaip skaityti ir kodėl, klausiame vieną žymiausių Lietuvos verslininkų bei rizikos kapitalo „Nextury Ventures“ įkūrėją Ilją Laursą (39). Verslininkas pasakoja, kas įkvepia jį patį, dalijasi praktiniais patarimais, kaip rasti laiko skaitymui. Jis pateikia net džentelmenišką rinkinuką, praversiantį kiekvienam žmogui įvairiais gyvenimo atvejais. Pašnekovas atskleidžia savo asmeninius pomėgius ir įvardija kriterijus, pagal ką renkasi knygas.

„Labai daug laiko skiriu skaitymui. Jei bandyčiau apskaičiuoti, vidutiniškai perskaitau dvi knygas per mėnesį. Mano nuomone, skaityti privalu. Tai tiesiausias būdas pasinaudoti kitų sukaupta patirtimi. Juk negyvename taip ilgai, kad viską spėtume sužinoti patys, – samprotauja I. Laursas. – Šių laikų skaitymas pasikeitė – dabar vyrauja formatas, kai koncentruota informacija pateikiama glaustai. Tai įvairūs tinklaraščiai, socialiniame tinkle „Instagram“ vaizdiniais perteikiamos mintys, „Facebook“ skelbiami straipsniai. O knygoje atitinkama tema atskleista išsamiau. Taigi, jei noriu sužinoti pasaulio naujienas mokslo bei technologijų srityje, renkuosi britų žurnalą „Focus“. O jei tikiuosi į vieną temą įsigilinti labiau, renkuosi knygą.“

 

Juk negyvename taip ilgai, kad viską spėtume sužinoti patys.

I. Laursas

 

Verslininkas, neseniai vykusioje kelionėje pabaigęs skaityti knygą apie plaukiojimą, dalijasi įžvalgomis: „Pastebėjau, kad turint vos kelias minutes skaitymui, dėmesio koncentracija yra mažesnė, todėl geriau rinktis apžvalginio pobūdžio skaitinius, o kai galite skirti daugiau laiko, prasmingiau pasinerti į knygą.“

I. Laursas skaito plaukiodamas!

Įtemptu gyvenimo ritmu ir ribotu laiku teisinamės, neradę galimybės perskaityti norimų knygų. Įdomu, kaip skaitymą į savo dienotvarkę įtraukia garsusis verslininkas.

„Jau seniai skaitau e. formato knygas. Tai labai patogu, jei tenka laukti, skristi, nes pradėta knyga visada yra pašonėje.“

„Didžiąją dalį informacijos gaunu klausydamasis garsinių knygų. Tai puiki galimybė derinti sportą ir skaitymą arba negaišti laiko vairuojant automobilį. Labai mėgstu plaukioti ir klausytis garsinių knygų.“

„Geras būdas susikaupti skaityti – prieš miegą“, – savo skaitymo ypatumais dalijasi I. Laursas. Jis taip pat siūlo rinktis skaitymą ir poilsiaujant, nes „ilsėtis – tai pakeisti veiklą, o ne nieko nedaryti.“

Dėmesio sutelkimas

„Kai skaitome grožinę literatūrą, dėmesio laipsnis turi būti aukštas, nes įvykių eiga bei detalės yra kūrinio esmė.“ Šiuo metu verslininkas iš grožinės literatūros srities renkasi Johno Grishamo teisinio trilerio knygas. Pašnekovą ypač žavi rašytojo anglų kalbos stilius. „O negrožinė literatūra svarbi savo pagrindine mintimi. Pastebėjau, kad paprastai knygoje vyrauja viena arba dvi esminės mintys, o visa kita tėra balastas, detalizuojantis ir aiškinantis tą pačią mintį. Taigi skaitytojas gali būti ne toks susitelkęs, nes svarbiausia suprasti knygos esmę. Dešimt puslapių pilstymo ir iš jų vienas – įdomi, rimta informacija, šypteli I. Laursas ir prisipažįsta praleidžiantis tas knygos dalis, kurias laiko nuobodžiomis ar jau žinomomis. Verslininkas moko kokybiškai vertinti skaitymo turinį ir siūlo nebijoti skenuoti puslapių bei įdėmiau susitelkti tik į naują informaciją.

Džentelmeniškas rinkinukas

Dale’o Carnegie visos knygos vienodai vertingos.

Allano Pease’o „Kūno kalba“. Pagrindinė mintis – žmogaus žodinė komunikacija apima tik 10 procentų, tad lieka daug nepasakytos informacijos, kurią svarbu išmokti suprasti.

Malcolmo Gladwello „Išskirtys: sėkmės istorija“; „Mirksnis: gebėjimas mąstyti nemąstant“. Pasak I. Laurso, knygos gal kiek paviršutiniškos, tačiau įdomios tuo, kad įprasti klausimai analizuojami kiek neįprastai.

Erico Berne’o „Žaidimai, kuriuos žaidžia žmonės“. Aptariami loginiai žaidimai ir strategijos, kurias iš žaidimo perkeliame priimdami verslo sprendimus.

Nassimo Nicholaso Talebo „Juodoji gulbė“. I. Laursas išgrynina pagrindinę tezę: „Nors žmogui atrodo, kad jis gali numanyti įvykius, bet tai nesąmonė. Reikia vadovautis ne spėjimais, o kitokia logika.“

Knygos pasirinkimas

„Dėl skonio nesiginčijama ir savaime aišku, kad knygos pasirinkimą lemia klausimas, į kurį tuo metu asmuo ieško atsakymo, – vengia kategoriškumo I. Laursas ir įvardija esminį kriterijų, padedantį išsirinkti, ką skaityti: – Man svarbiausia knygos autorius. Įvertinus asmenybę ir jos patirtį, rašytojo mintys įgauna prasmę. Renkuosi pagal anksčiau parašytas knygas, kitų autorių ar autoritetingų asmenų rekomendacijas.“ Pasak verslininko, ne tokia vertinga literatūra yra knygos, kurių antraštės skamba maždaug taip: „X būdų uždirbti milijoną“. Paprastai tokios rašomos daugiau komerciniais tikslais. Svarbiausia viršelis, o turinys prilygsta šlamštui. I. Laursas pabrėžia, kad verta tikrųjų tiesų ieškoti klasika tapusių autorių veikaluose, nes daugybę jų minčių šiuolaikiniai rašytojai tik interpretuoja.

Neskaitantiesiems

Knygas skeptiškai vertinantiems ir verčiau „Facebook“ antraštėmis pasikliaunantiems žmonėms I. Laursas pateikia metaforinį pavyzdį: „Žmogus privalo maitintis. Nuo valgymo kokybės priklauso jo sveikata. Jei žmogus energijos ieškos riešutėliuose ir traškučiuose, nebus sveikas bei stiprus. Taip pat ir su proto bei dvasios ugdymu: renkiesi pats, kuo grįsti savo asmens ašį.“

Ekspertai

Ilja Laurs

Ilja Laurs

Įkūrėjas, valdybos pirmininkas / „Nextury Ventures”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.