...

Sėkmingo verslo formulė pagal Warreną Buffettą

Verslas

2016.08.09

Autorius: Gintaras Gimžauskas

Temos: .

Sėkmingo verslo formulė pagal Warreną Buffettą

„Svarbiausia taisyklė – niekada neprarask pinigų. Antra taisyklė – niekada nepamiršk pirmosios taisyklės“ - Warrenas Buffettas flickr.com nuotr.

Sakoma, kad blogų idėjų nėra, o projekto sėkmė dažniausiai priklauso nuo tų, kurie jį įgyvendina. Galbūt kartais susiklosto nepalankios aplinkybės. Kitais atvejais vykdytojams pritrūksta patirties. Tačiau nei viena, nei kita neturėtų būti iš anksto laikomi lemiamais faktoriais, kurie nusako ateities perspektyvas.

Tai puikiai supranta daugelis patyrusių verslininkų. Tarp jų yra ir vienas žinomiausių, jau gyva legenda tapęs amerikietis W. Buffettas. 1930 m. gimęs verslininkas 2008 m. buvo paskelbtas turtingiausiu žmogumi pasaulyje, o 2016 m. analogiškame reitinge (Forbes) užėmė trečią vietą.

Tokie laimėjimai, matyt, nėra atsitiktiniai. Juk ne veltui W. Buffettas laikomas vienu geriausių visų laikų investuotojų. Jis jau daug metų sėkmingai sukasi versle, tad tikrai žino šį tą, kas padeda siekti užsibrėžtų tikslų.

Per ilgą karjerą šis investuotojas patyrė ir nuopuolių, ir pakilimų. Pavyzdžiui, 2008 m. užklupusi finansų krizė iš Warreno atėmė apie 23 mlrd. JAV dolerių. Tad sėkmė ir skaudžios pamokos išmokė jį į verslą žvelgti ne tik pragmatiškai, bet ir filosofiškai. Šį verslininko polinkį atspindi jo taip mėgstamos trumpos išvados, kurios yra tarsi glaustas verslo gidas arba sėkmingo verslo formulė.

Nelošk

Kartą W. Buffetto paklausė, kokios yra pagrindinės sėkmingo verslo taisyklės. Šis nedvejodamas atsakė: „Svarbiausia taisyklė – niekada neprarask pinigų. Antra taisyklė – niekada nepamiršk pirmosios taisyklės.“ Žinoma, daug kas gali suabejoti tokiomis taisyklėmis, juk pats ponas Buffettas yra praradęs ne vieną milijardą dolerių. Vis dėlto į tokią jo nuorodą reikėtų atsižvelgti. Kad verslininkai kartais patiria nesėkmių, yra natūralu. Tai dalis aktyvios veiklos. JAV nesėkmės dažnai priimamos kaip vertingos pamokos, o ne silpnumo ar neišmanymo ženklas.

Sakydamas „neprarask pinigų“, W. Buffettas prašo pagalvoti apie visus ateities planus ir įvertinti, ar tai, ko bus imamasi, neatneš vien nuostolių. Trumpai tariant, verslininkas iš JAV sako „nelošk“ ir šį žodį vartoja kaip įmanoma platesne reikšme, ne tik kalbėdamas apie kazino ir azartinius lošimus. Tai reiškia: atlik namų darbus ir gerai išmanyk sritį, į kurią ketini eiti, nebūk paviršutiniškas ir neturėk išankstinio nusistatymo, esą prarasti pinigų yra nieko baisaus.

Taip elgiasi pats W. Buffettas – investuoja tik į tas bendroves, kurių veiklą supranta (todėl niekada nekiša nosies į informacinių technologijų sritį), o prieš priimdamas sprendimą stengiasi surinkti kuo daugiau informacijos apie naują projektą ir ją kruopščiai studijuoja. Tai gali užtrukti net metus.

Mylėk savo darbą

W. Buffettas savo kompanijos „Berkshire Hathaway“ akcininkams mėgsta priminti, kad ten dirbantys vadovai yra pakankami turtingi, jog galėtų dabar pat viską mesti ir nerūpestingai gyventi. Tačiau jie taip nesielgia, nes juos motyvuoja ne pinigai, o kiti dalykai. Tokie žmonės neskaičiuoja darbo valandų, nesipiktina, jei kas nors paskambina ne darbo metu, visus darbus atlieka taip kruopščiai, tarsi nuo to priklausytų jų gyvybė. Kodėl? Jie nemato kompanijos tobulėjimo ribų ir jaučia pareigą ugdyti darbuotojus. Jiems patinka tai, ką daro. Jei būtų kitaip – jų ten nebūtų.

 

„Man patinka dirbti įvairiose verslo srityse su mėgstamais žmonėmis. Tai yra mano kasdienė veikla – mano darbas. Negaliu įsivaizduoti savęs, darančio ką nors kita.“

W. Buffett.

 

Kitokie žmonės čiuptų savo milijonus ir spruktų tolyn nuo darbų. Tačiau W. Buffettui dirbantys įvairaus lygio vadovai taip nesielgia, nes turi gerą pavyzdį – patį investuotoją. Viename iš daugelio interviu, kurį davė Indijos verslo naujienų televizijai ET NOW, W. Buffettas sakė: „Man patinka dirbti įvairiose verslo srityse su mėgstamais žmonėmis. Tai yra mano kasdienė veikla – mano darbas. Negaliu įsivaizduoti savęs, darančio ką nors kita.“

Dalykis sėkme

Tai yra bene pagrindinė sudedamoji dalis. Vienas žmogus verslo pasaulyje nepasiektų nieko. Jam reikės bendrauti su partneriais, klientais ar kolegomis. Pastarieji yra svarbus sėkmės garantas. Jeigu pavyks surinkti gerą komandą – pusė darbo atlikta. Vis dėlto nereikia pamiršti, kad žmonės, kurie padėjo ar vis dar padeda siekti svajonės, taip pat nori mėgautis sėkme.

Pinigai – geras dalykas, bet apie juos jau kalbėta. Tai neturi būti pagrindinis tikslas, nors be jų taip pat nieko nepasieksi – darbuotojai turi jausti finansinį saugumą. Vis dėlto pasidalyti laimėjimais su kolegomis galima ir kitaip – nežeminant, būnant tiesiog bendradarbiais, kurie turi bendrą tikslą.

Lygiai taip pat reikia atsidėkoti klientams, be kurių verslas būtų tik tušti žodžiai. Čia vertėtų prisiminti socialinę atsakomybę. Pavyzdžiui, W. Buffettas jau senokai pažadėjo po savo mirties 99 proc. turto skirti labdaros fondams. Jis kartu su kita verslo legenda Billu Gatesu ragina itin turtingus žmones prisidėti prie filantropų judėjimo ir taip atiduoti duoklę pasauliui, stengiantis padaryti jį geresne vieta gyventi. Ši iniciatyva susilaukė gana didelio dėmesio. Didžiąją savo turto dalį filantropiniams projektams jau pažadėjo skirti iš viso 81 itin turtingas asmuo ar šeima. Sąrašą prisidėjusiųjų prie iniciatyvos galima rasti čia.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.