...

Žurnalistinis Tyrimas: Ką daryti, kad Lietuvos versle padaugėtų skaidrumo

Verslas

2014.06.13

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Žurnalistinis Tyrimas: Ką daryti, kad Lietuvos versle padaugėtų skaidrumo

Dirbant neskaidrioje aplinkoje, skaidrių įmonių konkurencingumas labai sumažėja flickr.com nuotr.

Pasakyti, kad Lietuvoje yra daug neskaidrumo ir korupcijos – tai tas pats kaip nepasakyti nieko naujo. Visi matome, jog tai itin plačiai išvešėjusi problema, visi norėtumėme ją išspręsti, tačiau kaip mes patys prie to prisidedame ir vertiname dabartinę situaciją?

Per daug tolerancijos

Tai, kad šešėliniai metodai vis dar veikia šiandienos versle, liudija ir BZN Start atlikta apklausa. 30 apklaustųjų prisipažino, kad yra davę kyšį. 32 prisipažįsta, jog slepia mokesčius mokėdami atlyginimus vokeliuose. “Investors Forum” vykdančioji direktorė Rūta Skyrienė sako, jog nesąžiningai dirbančios įmonės paprasčiausiai įgyja pranašumą prieš sąžiningas. “Suprantama, kad dirbant neskaidrioje aplinkoje, skaidrių įmonių konkurencingumas labai sumažėja, nes kaštai, kuriuos jie patiria sąžiningai mokėdami atlyginimus ir nedalindami kyšių, yra didesni nei tų, kurie moka minimalų atlyginimą ir vokelį. Žinoma, tai yra didžiausia problema ir neigiamai atsiliepia viskam. Ne tik verslo kultūrai, bet ir jaunimui, ateities kartoms, kurios mato, jog verslauti galima ir šitaip. Tolerancija tokiems dalykams vis dar yra labai didžiulė. Mes toleruojame kontrabandines cigaretes, vokelius.” – sakė ji. Pasak pašnekovės, sąžiningieji tampa savotiškais nesusipratėliais. “Galiu pateikti pavyzdį. Vienas mūsų narių ieškojo darbuotojų Naujojoje Akmenėje. Jis kreipėsi į Darbo biržą ir ši atsiuntė žmonių, bet praktiškai nei vienas nesutiko dirbti, nes atlyginimus norėta mokėti skaidriai. Žmonės prašo vokelių. Jie atsisakė, nes taip prarandamos lengvatos. Pati mūsų socialinė sistema padaryta taip, kad ji ne skatina dirbti, bet augina šešėlinę ekonomiką.” – kalbėjo R. Skyrienė (nuotr. dešinėje) pastebėdama, kad siūlyti 1400 litų nedideliame mieste tikrai lyg ir atrodytų kaip neblogas atlyginimas.

Naujoji karta irgi slenka į šešėlį

Neretai dėl šešėlinės ekonomikos esame linkę kaltinti Sovietų Sąjungą. Atseit anuomet kiekvienas dalino kyšius į kairę ir dešinę, o nesąžiningumas klestėjo. Tačiau “Angelų fondo” partneris Arvydas Strumskis įsitikinęs, jog taip viską viską suversti senajai santvarkai būtų per naivu. “Nemanau, kad čia vien sovietinis palikimas. Toje pačioje Italijoje ar Graikijoje yra pakankamai daug neskaidrumo. Čia ne tame bėda. Svarbūs kultūriniai dalykai. Jeigu valstybė stato save tokiais pusiau švariais metodais, tai ilgainiui išsivysto situacija, kai neskaidrumas ar masinis mokesčių vengimas yra kultūriškai priimtinas ir liaudžiai nesukelia kažkokių alergijų. Kitas aspektas yra pasitikėjimas valstybe. Jeigu valstybės piliečiai nelabai supranta, kur eina jų sumokėti pinigai ir kas su jais daroma, tai jų noras mokėti mokesčius labai smarkiai sumažėja. Labai svarbus yra piliečio santykis su valstybe. Labai svarbu pasitikėjimas. Jeigu valstybė nepasitiki savo piliečiais, mano, kad jie yra vagys, tai piliečiai sureaguoja atitinkamai – stengiasi įrodyti, jog jie tokie ir yra. Čia yra paprastoji žmogaus elgesio psichologija.” – įstikinęs jis.

 

Jeigu valstybės piliečiai nelabai supranta, kur eina jų sumokėti pinigai ir kas su jais daroma, tai jų noras mokėti mokesčius labai smarkiai sumažėja.

A.Strumskis

 

Lygiai taip pat naivu būtų ir tikėtis, jog naujoji verslininkų yra visiškai kitokia ir spinduliuoja sąžiningumu… “Viską galima klasifikuoti… Taip, požiūriai skiriasi. Tačiau štai turėjau dialogą su jaunu žmogumi, kuris man tiesiai pasakė: “Klausyk, kam tu man moki nedidelį atlyginimą ir dar mokesčių tiek pat sumoki. Geriau mokėk man truputį didesnį atlyginimą, o mokesčių visai nemokėk. Ir man bus geriau, ir tu sutaupysiu.” Aš ir klausiu kaip bus su jo pensija ir tt.? Jis sako, kad jam nereikia tos pensijos. Juk vis tiek po metų išvažiuosiąs. Aš tikrai nepasakyčiau, kad skaidrumas jaunojoje kartoje yra didesnis nei tų, kurie augo prie komunizmo. Aš to nematau. Matau galbūt tik didesnį susvetimėjimą.” – teigė A. Strumskis.

Jam pritaria ir R. Skyrienė. Ji prasitarė, jog anksčiau ir per prezentacijas vis sakydavo, kad naujoji karta bus kitokia ir reikalaus skaidrumo. Deja, nuomonę tenka koreguoti. “Aš visada taip galvojau: ateis nauja karta ir bus kitaip. Tačiau yra labai daug naujos kartos atstovų, kurie užaugo toje tarpėje ir mato visa tai kaip normą. Matau, kad neretai tas jaunimas labai sėkmingai traukia į tą šešėlį. Be to yra labai aktyvių vyresnių žmonių, kurie siekia skaidrumo.” – sakė pašnekovė.

Pradėti galima nuo mažų žingsnelių

R. Skyrienė pastebi, jog kontroliuojančios institucijos neretai mano, kad kontrolės griežtinimas išspręs problemą. Tačiau tai vargu ar teisingai. Taip tik dar labiau apkraunamos sąžiningos įmonės, o nesąžiningos juk vis tiek išsisuks. Visgi ji tiki, kad maži žingsniai gali duoti rezultatų.

A. Strumskis (nuotr. kairėje) teigia, jog padėtų atvirumas. Žmogus turi žinoti, kur keliauja jų mokesčių pinigai. Kai tai neaišku, atsiranda ir nepasitikėjimas. “Jeigu institucijos pastoviai kaitalioja pensijų ir kitus įstatymus, žmonės pasimeta. Man kelis kartus per radiją teko klausytis įdomių dialogų apie pensininkus. Lyg jie būtų kažkokia keista kategorija šioje valstybėje, kuriai reikia mokėti. Klausiama kodėl tiek o ne šitiek, juk jiems užtenka… Labai keista, lyg pensininkai būtų ne mūsų tėvai, valstybės piliečiai, mes patys. Tarytum jie nepagrįstai kažko reikalauja. Tačiau jie visą gyvenimą dirbo. Čia ir žurnalistų atsakomybė – kaip komunikuojami tokie dalykai. Turime eiti link piliečio santaikos su valstybe. Tame tarpe ir žurnalisto, ir verslininko.” – sakė jis.

 

Dirbant neskaidrioje aplinkoje, skaidrių įmonių konkurencingumas labai sumažėja.

R.Skyrienė

 

Tačiau panašu, kad labai greitai ir staigiai šio pūlinio neišspausime. Prireiks laiko. Juo labiau kad problema labai giliai įaugusi. “Neseniai mes tvarkėme savo aplinką: pasamdėm firmą, kuri lygino žemę, sėjo pievelę. Po to pas mane atėjo vadovė ir aš paprašiau jos sąskaitos. Ji man ir sako, kad taip dar reiks mokėti PVM’ą. O aš prieš tai dar jai buvau ir paskaitą skaičiusi apie tai kaip reikia mokėti mokesčius… Ji man pasakė, kad gerbia mane, bet labai daug žinomų, klestinčių žmonių su malonumu moka grynais, kad išvengtų PVM. Tada pridūrė, kad turi dar vieną (!) klientą, kuris visada reikalauja sąskaitos. Tai Kęstutis Lisauskas. Tai išsivaizduokit: ant visos Lietuvos mes esam du durni, kurie reikalauja sąskaitų. Tai mane tikrai kažkaip suneramino. Šita rakštis mūsuose labai gaji. Manau žmonėms reikia ir daugiau finansinio raštingumo, supratimo. Reikia švietimo – vos ne nuo darželio aiškinti kodėl reikia mokėti mokesčius ir kas tai yra.” – kalbėjo R. Skyrienė.

Ekspertai

Arvydas Strumskis

Arvydas Strumskis

Vadovaujantysis partneris / „Verslo angelų fondas I“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.