...

Kaip išmokti valdyti stresą?

Žinių bazė

2012.05.01

Vadovauju nuosavai įmonei, užsiimame medžio dirbinių eksportu. Darbe jaučiu įtampą, nors, atrodo, sekasi neblogai. Patarkite, kaip valdyti stresą.

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Solveiga Grudienė

Direktorė / PRIMUM ESSE

Publikavimo data: 2012-05-01 11:16

Ko gero, jūsų klausimas aktualus daugumai. Ne veltui sakoma, kad stresas yra nuolatinis kiekvieno mūsų palydovas… Iš tiesų tai neatsiejama...

Publikavimo data: 2012-05-01 11:16

Ko gero, jūsų klausimas aktualus daugumai. Ne veltui sakoma, kad stresas yra nuolatinis kiekvieno mūsų palydovas… Iš tiesų tai neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, kol esame gyvi. Ir jis mums labai naudingas, nes mobilizuoja, didina budrumą, aktyvumą… Iki tam tikros ribos. Mokslininkai ją vadina distresu (pernelyg dideliu, kenksmingu stresu). Tai yra riba, kurią pasiekus darbingumas ir apskritai gyvybinės funkcijos sumažėja – pradeda streikuoti organizmas (daužosi širdis, muša prakaitas, dreba rankos), painiojasi mintys (negalime mąstyti konstruktyviai, susitelkiame į tuo metu reikšmingą, nors iš esmės nebūtinai esminę informaciją), apima kraštutinės emocijos, elgesys tampa neproduktyvus (puolame į paniką, pykstame arba, priešingai, sukausto įtampa, tarsi sustingstame). Simptomų sąrašą galima būtų tęsti. Žmonės į stresą reaguoja nevienodai. Ir įtampa kyla dėl labai skirtingų priežasčių: vieniems nuo per didelio krūvio, kitiems – trūkstant krūvio, vieni puola į paniką dėl to, kas įvyko ir ko jie negali pakeisti, kiti – dėl to, kas galbūt, bet nebūtinai įvyks…

Streso šaltinis ir priežastis. Bandant atsakyti į klausimą, kodėl jaučiate stresą, kokios jo priežastys, verta paanalizuoti streso istoriją: kada pradėjote jausti įtampą, kas tada vyko jūsų gyvenime, kokiomis aplinkybėmis stresas didžiausias ir panašiai. Radę atsakymus bent į dalį šių klausimų jau turėsite atskaitos taškus, padėsiančius rasti galimas streso priežastis. Tuomet galima mąstyti, kaip jas pašalinti – kaip pakeisti darbo aplinką (mažinti darbo krūvį ar vienu metu atliekamų darbų skaičių, asmeniškai tenkančios atsakomybės naštą).

Jeigu, pavyzdžiui, suprasite, kad daugiausia įtampos kelia darbas su pavaldiniais ar klientais, verta aiškintis, kas konkrečiai trikdo ar jaudina. Gali būti, kad reikia keisti gyvenimo būdą, nes daug dirbate, audringai leidžiate laisvalaikį, o ramybei ir tikram poilsiui neskiriate laiko. Organizmas išsiderina ir pasiduoda stresui.

Priežasčių gali būti daug ir įvairių. Jų ieškant svarbu neapsigauti, nepasitikėti lengvai savimi, nes kartais mes linkę meluoti sau. Noriu pasakyti, kad pirmas atsakymas, atėjęs į galvą, ne visada teisingiausias – dažnai jis būna patogiausias, saugiausias, bet nebūtinai tikroji problemos priežastis. Todėl priežasčių paieškai reikėtų skirti pakankamai laiko.

Priežasčių šalinimas. Lengva pasakyti, sunku padaryti. Suvokus streso priežastis pirma rekomendacija – pašalinti jas. Aišku, jeigu įmanoma. Dažnai įmanoma, tik sudėtinga, nes tai reikštų keisti gyvenimo būdą, darbą ar verslo pobūdį. O mes esame gana inertiškos būtybės, pripratusios prie to, ką turime, nors neretai tuo nesidžiaugiame. Be abejo, yra aplinkybių, kurių negalime pakeisti, pavyzdžiui, su pastarųjų metų sunkmečiu atėjusio netikrumo ir neapibrėžtumo dėl ateities.

Požiūrio keitimas. Jeigu negalime keisti situacijos, visada galime pakeiti požiūrį į ją. Kognityvinės psichologijos atstovai sako, kad visos mūsų emocijos gimsta kaip minčių pasekmė. Vadinasi, mes pirma nusprendžiame, kad situacija yra labai reikšminga arba potencialai pavojinga, o tada pradedame bijoti. Keisdami mąstymą galime daryti įtaką savo tolesnėms reakcijoms. Galbūt išsikėlėte nerealius tikslus, nuolat domitės, kaip sekasi konkurentams, ir žūtbūt siekiame juos pralenkti? Žinoma, daugybė sėkmingo verslo istorijų, aprašytų knygose, sako: „Jeigu nejudi pirmyn, vadinasi, tu neišvengiamai eini atgal.“

Tačiau jeigu jūsų verslo įmonė turi nuolatinių tiekėjų ir pirkėjų, o jūs sau ir darbuotojams garantuojate darbą bei stabilias pajamas, gal to pakanka? Ar daug laimei reikia? Ko reikia jums, kad jaustumėtės laimingas?
Prieš sunkmetį teko konsultuoti ne vieną daug pasiekusį vadovą, kurie turėdami materialinę gerovę ir statusą jautė stresą, nes nežinojo, ko iš tikrųjų nori, kad būtų laimingi.

Reakcija į stresą. Kaip reaguojate? Ar yra tipinių reakcijų, kurios kartojasi nepriklausomai nuo situacijų? Jeigu yra, galima galvoti apie tipinius priešnuodžius, ypač greitai veikiančius. Pavyzdžiui, jeigu apėmus stresui žandikaulį ar pečių juostą sukausto įtampa, greičiausia pagalbos priemonė – išjudinti sukaustytą vietą. Fiziologiškai ryšys tarp mūsų emocijų, minčių ir fizinio kūno yra abipusis. Jei jaučiame įtampą – susikausto raumenys, o įtampai atslūgus raumenys atsipalaiduoja.

Būdai malšinantys stresą. Yra ir atvirkštinė priklausomybė – atpalaiduodami įtemptus raumenis mažiname įtampą. Todėl kartais pravartu panaudoti momentinius įtampos iškrovos būdus, pavyzdžiui, stipriai pakratyti rankas, pašokinėti, greitai pabėgėti, garsiai pašaukti (jeigu yra galimybė). Svarbu, kad iškrova nebūtų nukreipta į kitą asmenį. Jeigu dėl streso pradeda stigti oro, imkite giliai kvėpuoti, susikoncentruokite į kvėpavimo ritmą ir įtampa šiek tiek atslūgs. Tinkamai pasirinktas sportas (jokiu būdu ne pernelyg konkurencingas), atpalaiduojamasis masažas ar ramus pasivaikščiojimas gali padėti.

Jeigu esate išbandęs daugumą čia paminėtų priemonių, bet jos nepadeda, rekomenduočiau kreiptis į psichologą. Jis padės rasti tinkamiausią sprendimą, kaip valdyti kamuojantį stresą. Tik nepasiduokite daugumos nuostatai, kad kreiptis į psichologą yra labai blogai. Tikiuosi, jos neturite.

Ekspertai

Solveiga Grudienė

Solveiga Grudienė

Direktorė / PRIMUM ESSE

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.