IT SPRENDIMO KŪRIMAS NETURINT PROGRAMAVIMO ŽINIŲ

Teisė Atsakė: Giedrė Rimkūnaitė-Manke 2019-07-15
Turiu idėją kompleksiniam IT sprendimui konkrečiam verslo sektoriui, tačiau neturiu jokių programavimo žinių. Nuo ko pradėti, kaip išlikti produkto autoriumi? Ar idėją parduoti konkurentams, kuriantiems panašius produktus, ar visgi imtis plano nuo pradžių iki galo?
Jeigu neturite programavimo žinių, pats produkto nesukursite, reiškia jums reikia atrasti tinkamiausią būdą bendradarbiavimui.

Vien tik idėja yra mažai verta, kol nėra nė kiek išvystyta ir nėra komandos. Todėl idėjos pardavimo varianto svarstyti nerekomenduočiau.
Siūlyčiau susirasti reikiamus savo srities specialistus. Spėju, kad jums reikės ne tik IT specialistų/programuotojų, bet ir grafikos dizainerių, UX/UI dizainerių, marketingo/komunikacijos, galbūt pardavimų specialisto. Su vienais, kurių vaidmuo bus svarbiausias, galėsite veikti kaip partneriai: sudaryti jungtinės veiklos, bendradarbiavimo sutartį ar įsteigti juridinį asmenį (rekomenduočiau nepulti to daryti iš pat pradžių, tačiau juridinis asmuo bus būtinas, jeigu sieksite pritraukti investicijas). Kitus specialistus galima samdyti autorinių ar paslaugų sutarčių pagrindu.

Jeigu produktą kursite su partneriais, matyt, susitarsite ir dėl intelektinės nuosavybės proporcijų. Abejoju, ar jūs vienintelis išliksite autoriumi. Tačiau kaip besutartumėte dalintis intelektinę nuosavybę, turite susitarimą tinkamai įforminti. Tai galite padaryti minėtose jungtinės veiklos, partnerystės sutartyse, akcininkų ar dalininkų sutartyje, jeigu steigsite juridinį asmenį, ar atskiroje sutartyje. Taip pat svarbu, kad visose su samdomais autoriais ar paslaugų teikėjais sudaromose sutartyse būtų aptarta, kas nutinka su intelektinės nuosavybės teisėmis (jums palankiausia, kad visos turtinės teisės pereitų jums/partneriams/jūsų juridiniam asmeniui).

Taip pat svarbu užsitikrinti konfidencialumą ir apsaugoti savo intelektinę nuosavybę. Nors idėja, kol ji tik idėjos lygmenyje, teisiškai nesaugoma, tačiau jūsų galimybės apsisaugoti nuo nesąžiningų kitų asmenų veiksmų priklauso nuo verslo idėjos išvystymo ar įgyvendinimo lygio ir jūsų veiksmų, kai dalinatės informacija su trečiaisiais asmenimis.
Šiame atsakyme pateikta tik bendro pobūdžio informacija. Jeigu norite gauti išsamią konsultaciją dėl konkrečiai Jūsų situacijos, patartina kreiptis į teisininką.
Naudingų patarimų intelektinės nuosavybės klausimais rasite skaitydami tinklaraštį GLIMSTEDT jaunam verslui.

Klausimai
© 2011 - 2018 BZN start. Visos teisės saugomos. prenumerata reklama kontaktai