...

Kokia veiksmų seka norint tapti prekės pardavėju Lietuvoje?

Žinių bazė

2012.06.22

Norėčiau kreiptis į užsienio tiekėją, bet nežinau nuo ko pradėti. Koks turėtų būti prašymas ar prisistatymas užsienio tiekėjui? Rašyti e-mail ar skambinti telefonu? Patarkite.

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Dr. Dalia Foigt-Norvaišienė

Advokatė, teisės patarėja / Nepriklausoma advokatų kontora „COBALT”

Publikavimo data: 2020-01-03 11:37

Užsienio gamintojo prekes Lietuvoje galima pardavinėti, naudojant kelis verslo modelius: agentavimą, distribuciją, pirkimą –pardavimą, frančizę ir pan. Frančizė, agentavimas ar...

Publikavimo data: 2020-01-03 11:37

Užsienio gamintojo prekes Lietuvoje galima pardavinėti, naudojant kelis verslo modelius: agentavimą, distribuciją, pirkimą –pardavimą, frančizę ir pan. Frančizė, agentavimas ar distribucija  reikalauja abiejų partnerių (užsienio ir Lietuvos) vienas kito pažinimo, pasitikėjimo glaudesnių santykių. Be to, būsimasis agentas, distributorius ar frančizės turėtojas, prieš sudarydamas sutartis su užsienio gamintoju, jau turi būti sukaupęs tam tikrą kapitalą, turėti materialinius, žmonių išteklius, klientų ratą ir t.t. Todėl bendradarbiavimą su užsienio partneriu siūlome pradėti nuo pirkimo-pardavimo sutarčių modelio.       Tarptautinė priekių pirkimo-pardavimo sutartis bus laikoma sudaryta, kad Jūs su prekių pardavėju sutarsite dėl esminių sutarties sąlygų: prekių kiekio ir kokybės, kainos, pristatymo ir apmokėjimo sąlygų. Galima pasirašyti prekių pirkimo-pardavimo sutartį, prisijungti prie tam tikroje verslo srityje (pvz.prekyboje grūdais, mediena) naudojamų standartinių sutarties sąlygų, pateikiant užsakymą ir pradedant vykdyti sutartį ir pan. Ar kreiptis į užsienio partnerį su pasiūlymu sudaryti sutartį e-laišku ar telefonu, priklauso nuo  šalies, kurioje tas partneris veikia, verslo kultūros. Pavyzdžiui, Japonijoje Jus būtinai turėtų rekomenduoti Jūsų potencialaus partnerio kitas partneris, kuriuo pasitiki. Ir kitose kultūrose žmonių ryšiai, santykiai yra labai svarbūs tiek pradedant bendradarbiauti, tiek ir vėliau. Siūlome pirmiausia e-laišku trumpai prisistatyti potencialiam partneriui, pademonstruoti, kad Jūs turite reikalingų žinių, išteklių ir realiai įsivaizduojate, kam, kur ir kaip parduosite jo prekes ir pasiūlyti sudaryti prekių pirkimo-pardavimo sutartį (pirkti tiek tokių prekių už tokią kainą tokiomis sąlygomis). Vėliau, kitą dieną reikėtų paskambinti, pasiteirauti, ar gavo pasiūlymą, ką apie tai mano, aptarti konkrečius dalykus ir pan. Galima daryti ir atvirkščiai - pirmiausia paskambinti, pasiteirauti, ar galima atsiųsti pasiūlymą, po to atsiųsti patį pasiūlymą e-paštu.         Bet kokiu atveju prieš sudarant sutartį patartina jos sąlygas, o tai gali būti gamintojo internetiniame tinklapyje patalpintos bendrosios sąlygos, labai atidžiai perskaityti bei pasitarti su teisininkais, kad vėliau išvengti labai nemalonių staigmenų, kai liksite ir be prekių ir be pinigų.

Ekspertai

Dr. Dalia Foigt-Norvaišienė

Dr. Dalia Foigt-Norvaišienė

Advokatė, teisės patarėja / Nepriklausoma advokatų kontora „COBALT”

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.