...

Dieną pareigūnas, o vakare verslininkas

Verslas

2019.09.26

Autorius: Lukas Paškevičius

Temos: .

Dieną pareigūnas, o vakare verslininkas

„AndRaw" įkūrėjas Andrius Bubulis Iš asmeninio albumo

Ar teko susimąstyti, kad vyras virtuvėje – misija įmanoma ir nebėra fenomenas? Nuo vaikystės virtuvėje besisukantis, iš Kauno kilęs šio miesto Vyriausiojo policijos komisariato Administracinės veiklos skyriaus viršininkas Andrius Bubulis (36) beveik prieš metus sumanė, kad gali darbą policijos komisariate suderinti su papildoma veikla ir pritaikyti turimas žinias, todėl sukūrė prekių ženklą „AndRaw“ ir paniro į verslą.

Juokai virto realybe

Dar praėjusių metų rudenį A. Bubulis turėjo galimybę paragauti veganiškų tortų ir būtent šis momentas jį paskatino pradėti domėtis jų gamyba, išbandyti receptūrą namuose. Po kurio laiko vyras kolegoms juokavo, kad imsis kepti tokius tortus ir atidarys nuosavą parduotuvę. Ilgai neužtruko ir juokai išsipildė: netrukus buvo išnuomotos patalpos, pritaikytos gamybai bei prekybai, įregistruotas prekių ženklas.

Verslininkas pabrėžia, kad prieš žengdamas į rinką skyrė nemažai laiko informacijos paieškai ir konsultacijoms: „Prieš įsteigdamas įmonę, aktyviai ieškojau informacijos internete ir teko ne vieną kartą pasikonsultuoti su verslą jau turinčiais asmenimis ir įvairių platformų atstovais. Yra tikrai nemažai subjektų, tokių kaip „Versli Lietuva“, kurie turi daug konsultantų, padedančių jauniesiems verslininkams. Lygiai taip pat prisidėjo ir valstybinės institucijos, kurios neatsisakė pakonsultuoti, nes tai nauja sritis. Manau, kad viskas priklauso nuo paties žmogaus, jei jis domisi ir nori kažką sukurti, tuomet keliai jam yra atviri ir pagalbos ranka tikrai bus ištiesta. Šiuo metu įsteigti įmonę yra labai paprasta, visas procesas gali vykti neišeinant iš namų, visiškai nėra kliūčių.“

Aplinkiniai žiūrėjo su pašaipa, netikėjo galima sėkme

Policijos pareigūnas prisimena, kad pačioje pradžioje dauguma žmonių reagavo keistai į tokią idėją, tačiau nebuvo tokių, kurie atkalbinėtų dėl galimybės idėjos neįgyvendinti: „Žinoma, buvo ir tokių, kurie žiūrėjo su pašaipa, netikėjo galima sėkme. Dabar galiu drąsiai pasakyti, kad nesigailiu pasirinkęs tokį kelią, matau, kad sprendimas buvo priimtas tinkamai ir gana sėkmingai.“

Paklaustas, kaip suderina nuolatinį darbą viešajame sektoriuje ir versle, pareigūnas prasitaria, kad tai padaryti pavyksta gana paprastai. Svarbiausia, kad ir viena, ir kita veikla netrukdo viena kitai. Labai svarbu atsižvelgti ir susidėlioti savo darbotvarkę bei stengtis jos laikytis.

Verslo įkūrėjas pasakoja, kad prieš įgyvendinant idėją reikėjo numatyti, kaip atrodys klientas ir jo poreikiai, o vizija ir realybė atrodė skirtingai. „Prieš įsteigdamas verslą, būsimą klientą įsivaizdavau visai kitaip. Manau, kad taip buvo dėl patirties stokos, tad įsivaizdavimas buvo šiek tiek kitoniškas. Tačiau labai džiaugiuosi, kad mano vizija buvo patenkinta ir net viršijo lūkesčius“, – džiaugiasi verslininkas. Šiandien pagrindinis „AndRaw“ klientas yra viešojo maitinimo įstaigos, kavinės, restoranai.

Lietuvoje yra geros sąlygos verslui

„Manau, kad konkurencija mūsų šalyje yra tikrai pakankama, kaip ir visur. Lietuva nėra itin didelė vartotojų atžvilgiu. Visuomet vartotojas renkasi pats paragavęs produkto, nes prieinama ir viena prekė, ir kita. Kliento sprendimas yra lemiamas, kokį gamintoją ir kokį produktą pasirinkti, tad konkurencija šiuo metu natūrali. Viskas priklauso nuo įdėto darbo ir pastangų, todėl galima pasiekti didelių rezultatų“, – konkurenciją šalyje vertina verslininkas.

Pašnekovas mano, kad tokie nauji verslai, kurie tik atsidaro ir užsidaro, priklauso nuo paties verslininko požiūrio: „Šiandien Lietuvoje yra tikrai geros sąlygos. Jaunam verslui pirmaisiais metais (steigiant MB) nereikia mokėti mokesčių, įsibėgėjimui 12 mėnesių yra tikrai ilgas laikotarpis. Po pirmųjų metų atsiranda pelno mokestis, bet jis tikrai nėra didelis ir nesudėtinga įsivažiuoti. Yra pakankamai palengvintų sąlygų, mokestinių lengvatų, įvairių programų. Tiesiog reikia mokėti rinkti informaciją, domėtis ir daryti tai, kas patinka. Svarbiausia dirbti nuoširdžiai, tikėti tuo, ką darai, svarbu mėgti ir atsiduoti veiklai daugiau nei 100 procentų. Tai yra pagrindiniai kriterijai, lemiantys, kad verslas būtų sėkmingas ir vystytųsi.“

„AndRaw“ įkūrėjas pasakoja, kad kol kas pats veikia šiame versle, tačiau pabrėžia, kad atėjo metas samdyti žmones: „Matau, kad progresinė kreivė auga į viršų. Netrukus pradėsiu samdyti darbuotojus, kurie man padės.“

Verslininkas prasitaria, kad bandys savo būsimiems darbuotojams sudaryti kuo palankesnes darbo sąlygas: „Turiu pavyzdžių, kai viešojo maitinimo įstaigose darbuotojų tikrai sudėtinga surasti, juos motyvuoti, tačiau savo jėgomis neabejoju, nes patirties šioje srityje jau turiu. Darbuotojų ieškosiu ir bandysiu, kad jie nuoširdžiai dirbtų, nenorėtų išeiti ir veikti trumpą laikotarpį, nes laikas apmokymui ir kaitai nėra naudingas.“

Rinkodaros priemonė, kuri nieko nekainuoja

Pašnekovo nuomone, geriausia rinkodaros priemonė, kuri praktiškai nieko nekainuoja, yra reklama iš lūpų į lūpas. Ypač jaunam verslui, kuris neturi galimybių skirti lėšų reklamai, socialinių tinklų platformoms šis būdas turėtų veikti puikiai. Atsiradus daugiau lėšų, jau galima skirti finansus ir mokamai reklamai. Taip pat, anot verslininko, reikėtų išlaikyti šiltą bendravimą su būsimais ir esamais klientais. „AndRaw“ įkūrėjas svarsto, kad prie didesnės sklaidos prisidėjo ir tai, kad yra valstybės tarnautojas, užsiimantis nestandartine veikla. Prakalbus apie investicijas ir atsipirkimą, pašnekovas tikina, kad atsipirkimo dar neskaičiavo, bet buhalterinę apskaitą vykdančios įmonės jau paprašė pateikti tokią informaciją.

Linkėjimas pradedantiesiems verslininkams

„Matau, kad visi pardavimai yra augantys, todėl tikrai galvojame apie plėtrą: planuojame nuomotis didesnes patalpas, pasamdyti kelis darbuotojus ir plėstis į užsienio rinką. Kol kas skaičiuojame pardavimus, renku informaciją ir darysiu rinkos užsienyje analizę. Manau, kad netolimoje ateityje galėsime startuoti užsienio rinkoje. Pradedantiesiems verslininkams palinkėčiau nebijoti drąsiai veikti, stengtis. Manau, kad jauniems verslininkams yra daug daugiau galimybių: galima pasinaudoti įvairių fondų parama, valstybės dotacijomis ir tai tikrai palengvina procesus. Tikėkite tuo, ką darote, nenuleiskite rankų, net jei kažkas nepasisekė, ir anksčiau ar vėliau pavyks išplėtoti mėgstamą veiklą bei pasiekti norimų rezultatų“, – linki A. Bubulis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.