...

Aukščiausia verslo pavara – įkvepiantis vadovas

Verslas

2014.03.26

Autorius: Edita Gruiniūtė

Temos: .

Aukščiausia verslo pavara – įkvepiantis vadovas

Verslo konsultantas Romanas Gaidukas Asmeninio archyvo nuotr.

„Kas yra vadovas savo versle – stabdis ar variklis – įmanoma pamatyti iš jo suburtos komandos. Ne kiekvienas gali pritraukti talentingus darbuotojus, mat jie pirmiausia ateina ne dėl pinigų, o dėl vadovo asmenybės. Jeigu renkiesi lengviausią kelią ir samdai žmones, kurie daug negalvoja, nieko nereikalauja, tik vykdo užduotis, tu stabdai savo verslą, nes jie nesiūlo naujų idėjų ir nekuria vertės“, – teigia verslo konsultantas Romanas Gaidukas ir atskleidžia dažniausiai daromas vadovų klaidas.

Būkite įdomus vadovas. „Geru darbuotoju laikome žmogų, rodantį iniciatyvą, prisiimantį didesnį krūvį bei visapusiškai kuriantį vertę. Tokie žmonės yra labai vertingi, tačiau nepatogūs: jie niekada nebus tik užduočių vykdytojai, visada sieks augti ir tobulėti, taip pat – tam tikro savarankiškumo ir sprendimų galios. Tokie darbuotojai pirmiausia yra asmenybės, kurioms labai svarbu vadovo asmenybė. Greičiausiai nieko nauja nepasakysiu: žmonės ateina dirbti į įmonę, o išeina „iš vadovo“. Kaskart praradęs gerą darbuotoją vadovas turėtų savęs paklausti, kas su juo negerai. Ambicingam, motyvuotam darbuotojui, siekiančiam tam tikrų tikslų, aukštumų, be galo svarbu, kad jo tiesioginis vadovas pats nuolat augtų, priešingu atveju jis su juo nedirbs.“

 

Labai dažnai Lietuvoje norint pasiekti geresnį rezultatą, bet neturint pakankamai kompetentingų žmonių pradedama didinti darbų krūvį. Šie netrukus palūžta ir pradeda dirbti neefektyviai. Tai dar viena iš verslo stagnacijos priežasčių.

R. Gaidukas

 

Samdykite pagal vertybes. „Ką daryti, kad neužgestų darbuotojų akys? Išduosiu, ką mes darome savo įmonėje ir kas iš tiesų pasiteisino. Kad ir kaip skambės utopiškai, žmones samdykite pirmiausia pagal vertybes, o tik paskui pagal jų kompetenciją. Jeigu žmogaus įsitikinimai, vertybės ir požiūris nesutampa su įmonės, nesvarbu, kokia jo kompetencija, po metų jūs išsiskirsite. Patobulinti gebėjimus yra daug lengviau, negu pakeisti įsitikinimus, nuostatas ir vidinę motyvaciją.“

Tinkamai įvertinkite. „Jeigu vadovas elgiasi nesąžiningai, jis visada praras talentingą save vertinantį darbuotoją. Taip pat jis išeis, jeigu jausis neadekvačiai vertinamas, pavyzdžiui, pasieks didesnį rezultatą, tačiau už tai negauns tinkamo atlygio. Geras darbuotojas taip pat vadovą paliks, jeigu jausis baudžiamas už tai, kad yra geresnis, gabesnis. Taip atsitinka tada, kai vadovas, jausdamas tokio darbuotojo galimybes, užkrauna jam kitų darbuotojų darbus. Tokiu atveju talentingi darbuotojai jaučia, kad jų gebėjimas yra labiau prakeikimas negu palaiminimas.“

Neišsunkite komandos. „Labai dažnai Lietuvoje norint pasiekti geresnį rezultatą, bet neturint pakankamai kompetentingų žmonių pradedama didinti darbų krūvį. Šie netrukus palūžta ir pradeda dirbti neefektyviai. Tai dar viena iš verslo stagnacijos priežasčių. Jeigu verslas paauga 20–30 proc. per metus, neišvengiamai reikia peržiūrėti tiek sistemą, tiek struktūrą, tiek procesus, tiek darbuotojų atsakomybės ribas ir ieškoti efektyvesnių būdų atlikti darbą. Nepakeitus senos sistemos negalima tikėtis naujo rezultato.“

Pasitikėkite savo žmonėmis. „Kuo labiau vadovai abejoja savo žmonių gebėjimais, tuo mažiau jiems skiria darbų. Skirkite laiko savo komandos auginimui ir padėkite perprasti savo viziją. Priešingu atveju pakliūsite į uždarą ratą: kol neleidi tavęs pavaduoti, tol darbuotojas nepaaugs; kol jis nepaaugs, tol negalėsi patikėti tam tikros atsakomybės; kol to nepadarysi, turėsi viską atlikti pats ir negalėsi auginti savo verslo. Tai dar vienas būdas vadovui tapti savo verslo stabdžiu.“

Pažinkite kartų skirtumus. „Anksčiau nepaisydami sąlygų ir aplinkybių darbuotojai iš visų jėgų stengėsi dirbti ir įveikti visus sunkumus dėl pačios įmonės, o dabar jauni žmonės taip nesielgia. Tačiau tai nereiškia, kad jie nėra lojalūs. Šių laikų karta pirmiausia yra ištikima savo įsitikinimams, svajonėms ir savo vadovui, jeigu juo tiki. Pati įmonė nėra vertybė, tačiau vertybe tampa įmonės vertybės.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.