...

6 Fausto Tallat-Kelpšos verslo pamokos

Verslas

2014.11.29

Autorius: Edita Gruiniūtė

Temos: .

6 Fausto Tallat-Kelpšos verslo pamokos

Faustas Tallat-Kelpša, popierinių maišelių ir segtuvų gamintojos „Via Aquaria“ įkūrėjas. Dalios Palilionienės / Fotorama nuotr.

„Pradėjus nuosavą verslą svarbu neišsigąsti, kad neturi pakankamai pinigų, būti kūrybingam ir greitam atradus naują nišą. Pirmą savo pavyzdinį maišelį pagaminome nuo sienos nusilupę tapetą ir iš batų išsivėrę raištelius. Absurdiška? Tikrai taip, bet mums tai atnešė sėkmę“, – verslo pamokomis dalijasi Faustas Tallat-Kelpša, popierinių maišelių ir segtuvų gamintojos „Via Aquaria“ vadovas.

1. Būk drąsus ir kūrybingas

„Pakuotės verslas atsirado gana atsitiktinai, daugiau nei prieš 17 metų, pagaminus vieną popierinį maišelį skrybėlių salonui „Senamiesčio magija“. Tuo metu Lietuvoje niekas popierinių maišelių negamino, taigi tai buvo didelė naujovė. Buvome paprasta, maža reklamos agentūra, gaminanti viską – pradedant vizitinėmis kortelėmis, baigiant kelendoriais. Verslą plėtojome dviese, turėjome vieną kompiuterį, pusę automobilio ir jokių litų sąskaitoje ar kišenėje.

Pirmą pavyzdinį maišelį pagaminome nuo sienos nusilupę tapetą ir iš batų išsivėrę raištelius. Su šiuo pavyzdžiu nuvykę pas klientą gavome užsakymą pagaminti 1 000 vienetų. Mums tai buvo didžiulis iššūkis, net nežinojome, nuo ko pradėti. Su pirmuoju savo tūkstančiu maišelių šiaip ne taip susitvarkėme per maždaug tris mėnesius ir oriai pristatėme juos klientui.

Pamatę rezultatu patenkintą užsakovą ir gavę pluoštelį pinigų nusprendėme būti popierinių maišelių gamintojai ir tą pačią dieną su pagamintu pavyzdžiu apibėgome kelias senamiesčio drabužių ir kvepalų parduotuvėles. Vakare turėjome dar tris užsakymus. Bėgant metams augome, pradėjome samdyti žmones, plėtėmės, žengėme į naujas rinkas, pristatėme naujus produktus, gerinome kokybę ir tapome pastebimi Europoje.

Beje, plėtrą mūsų įmonė daugiausia vykdė iš nuosavų lėšų, uždirbto pelno. Tai lėtas, bet tvaresnis augimo būdas.“

2. Išmok asmenines verslo pamokas

„Visada reikia mokytis iš savo klaidų. Vienas svarbiausių sprendimų, kurį turėjome priimti pačioje verslo pradžioje – atsisakyti visos šalutinės veiklos, koncentruotis tik į siaurą specializaciją ir tapti geriausi šioje srityje. Savo produktų grupę išgryninome iki popierinių maišelių, reklaminių segtuvų ir dovanų dėžučių. Atsisakėme visų kitų produktų, nors tai padaryti psichologiškai buvo nelengva. Netgi dirbant tokioje, atrodytų, siauroje nišoje technologinių iššūkių yra kiekvieną dieną.“

3. Pasirink: darbo vieta sau ar verslas?

„Pradėjus plėtoti verslą svarbiausia apie jį galvoti kaip apie organizmą, kuris turi išmokti funkcionuoti pats, nepriklausydamas nuo nepakeičiamų žmonių, įskaitant ir savininkus. Taip pat reikia atskirti, ar nori sukurti darbo vietą sau, dar keliems žmonėms ir iš to gyventi, ar nori sukurti organizmą, kuris uždirba pinigų.

Pagrindinis verslo tikslas – pelnas. Jei verslas sėkmingas ir neša pelną, iš to išplaukia visos kitos pasekmės: jis gali kurti daugiau darbo vietų, būti socialiai atsakingas, prisidėti prie visuomenės gerovės ir t. t. Skurstantis verslas negali nieko.“

4. Privalai būti greitas

„Jeigu daug metų nuosekliai ką nors darai, tobulėji, sunku įsivaizduoti, kad tau nesiseka. Aišku, visą laiką išlieka sėkmės ar palankiai susiklosčiusių aplinkybių faktorius, tačiau koncentracija į tikslą ir rezultatą visada atneša teigiamų pasekmių.

Laikui bėgant mūsų versle lengvų projektų ar užduočių beveik neliko. Kasdien susiduriame su sudėtingesniais gaminiais ir užduotimis. Manau, kad geriausias būdas įveikti sunkius projektus ar verslo krizę yra greitis. Turi greitai gaminti, greitai orientuotis, greitai priimti sprendimus. Gerai tai žinoti, tačiau toli gražu ne visada tai pavyksta.“

5. Neužmik ant laurų

„Manau, didžiausi sėkmingo verslo priešai yra pasitenkinimas situacija, stovėjimas vietoje, miegas ant laurų. Visi kiti faktoriai, tokie kaip konkurencija, pasikeitusi verslo aplinka, darbuotojų kaita, jų trūkumas, gali paveikti tavo verslą, tačiau jeigu greitai orientuosiesi, būsi veiklus, po kiekvienos verslą ištikusios bėdos tapsi stipresnis.“

6. Nepasiduok!

„Lieka apsiverkti ir prižadėti sau, kad niekada daugiau nesugalvosi tokios nesąmonės kaip imtis nuosavo verslo. Juokauju… Nesėkmės yra sudėtinė progreso dalis, be jų neįmanoma. Žmonija niekada nebūtų pakilusi į kosmosą, jeigu sudužus pirmajai raketai daugiau būtų nieko nedariusi.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.