...

Ar lengva pradėti Lietuvoje nuosavą verslą?

Verslas

2012.10.01

Autorius: Dario Malinowski

Temos: .

Ar lengva pradėti Lietuvoje nuosavą verslą?

Būkime geros nuomonės ir kurkime verslą Lietuvos labui! BFL/Andriaus Ufarto nuotr.

Pasaulio banko duomenys rodo, kad pagal verslo sąlygas Lietuva užima 27-ą vietą, aplenkdama tokias šalis kaip Belgija, Olandija ar Prancūzija. Kita vertus, beveik kasdien girdime verslininkų nuogąstavimų dėl teisinių ir mokesčių mechanizmų trūkumų, atmušančių norą mūsų šalyje pradėti nuosavą veiklą. Kaip yra iš tikrųjų? Ar pradėti Lietuvoje nuosavą verslą išties lengva? Apie tai kalbamės su šalies ūkio viceministru Giedriumi Kadziausku, puikiai žinančiu, kokia situacija yra iš tikrųjų.

Viceministras neneigia, kad susiklosčiusi padėtis nėra labai gera. Vis dėlto, pasak viceministro, atsiranda vis daugiau iniciatyvų, leidžiančių verslininkams lengviau atsikvėpti. „Nors verslą reguliuoti vis sudėtingiau, santykiai tarp verslą prižiūrinčių institucijų inspektorių ir verslininkų normalizuojasi“, – teigia ūkio viceministras ir atkreipia dėmesį, kad per pastaruosius trejus metus Lietuvoje įvyko keletas pokyčių, prisidedančių prie bendro atsmosferos gerinimo.

G. Kadziausko nuomone, vienas svarbiausių pokyčių – galimybė įsteigti uždarąją akcinę bendrovę elektroniniu būdu. Ūkio ministerijos duomenimis, daugiau negu pusė akcinių bendrovių buvo įsteigtos būtent taip.

„Tai yra labai didelis palengvinimas. Neišeinant iš namų galima atlikti daug darbų, kurie ilgai asocijavosi su biurokratiniais trukdžiais. Taip sutaupoma nervų ir mažėja išlaidos“, – sako ūkio viceministras.

Antras svarbus žingsnis, žengtas Lietuvos verslą prižiūrinčių institucijų iniciatyva, – sprendimas per pirmuosius veiklos metus nebausti pradedančių verslininkų. Sprendimas taikomas visoms teisinėms veiklos formoms. Tai, pasak G. Kadziausko, leidžia pasijusti laisviau ir bent iš dalies sumažina galvos skausmą, kuris lydi kiekvienos veiklos pradžią.

„Apklausę verslininkus matome, kad šis sprendimas prisidėjo prie bendradarbiavimo tarp verslą prižiūrinčių institucijų inspektorių ir verslininkų, sumažino įtampą“, – pabrėžia ūkio viceministras ir primena, kad situacija pagerėjo ir dėl kontrolinių klausimynų naudojimo.

Kontroliniai klausimynai – tai verslą prižiūrinčių institucijų dokumentai, pagal kuriuos tikrinami ūkio subjektai. Jie sudaryti iš kontrolinių klausimų, kurie atspindi svarbiausius teisės aktų reikalavimus ūkio subjektams. 60 skirtingų klausimynų, apibūdinančių įvairias veiklos formas, pateikiami tinklalapyje www.verslovartai.lt.

Pasak G. Kadziausko, padarytų žingsnių efektyvumas ir nauda yra akivaizdūs. „Praėjusiais metais buvo įsteigta daugiausia įmonių per visą nepriklausomybės laikotarpį, – teigia ūkio viceministras. – Šie pokriziniai metai įkvėpė vilties, parodė, kad nepaisant dažnai besikeičiančių teisės aktų, mokesčių ir reguliavimo stabilumo trūkumų verslo sąlygos Lietuvoje gerėja.“

Pašnekovas įsitikinęs, kad dažnai verslininkų kritikuojamas pernelyg didelis verslą prižiūrinčių institucijų Lietuvoje skaičius ateityje mažės.

„Jos stambės, konsoliduosis, o valstybės taikomas verslo reguliavimas, tikimės, nesumažins noro kurti nuosavą verslą, – sako viceministras. – Ne paslaptis, kad verslo sąlygų gerinimas yra nesibaigiantis procesas, bet mūsų atlikti darbai ir jų rezultatai rodo, jog žengiame geru keliu. Būkime geros nuomonės ir kurkime verslą Lietuvos labui!“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.